Silinen Dosyaları Nasıl Kurtarabilirsiniz?

Kişisel veriler, şirket verileri, fotoğraf, video, arşiv dosyaları, iş yazışmaları, şahsi işlemleri, banka bilgileri, PDF’ler, WhatsApp yazışmaları gibi aklınıza gelen her türlü dijital ortam verisini bilgisayarlarımızda ve harici disklerimizde saklıyoruz. Her ekipman gibi bu cihazlar da bozulabilir.

Dijital ortamların hemen hepsinde bu risk hep vardır. Saklama ve yedek alma koşullarına kullanıcı olarak uygun davranmadığımız sürece muhakkak surette başımıza veri kayıpları gelecektir. 

Fiziksel hasar, yere düşürme, darbe, deprem, sel, sıvı teması, yangın hasarı, kullanıldığı ortamın aşırı sıcak ve tozlu olması, elektrik kesintisi, işletim sisteminin yeniden kurulması, dosya silme, format atma, raw formata dönüşme, sistem geri yükleme yapılmış hard disklerden veri kurtarma yapılabilmektedir.

Hard diskte herhangi bir nedenden dolayı veri kaybı meydana gelmişse hiçbir müdahale yapılmadan işin uzmanı kurum ve kişilere danışılmalı ve analiz süreci ile başlayan veri kurtarma işlemleri gerçekleştirilmelidir.